Gümrük

Bu sayfada gümrükler hakkında bilmeniz gerekenleri açıklayacağım ve gümrükler hakkında bilmeniz gerekenlerin ne kadar az ve basit şeyler olduğunu göreceksiniz.

Yurtdışından ülkemize gönderilen her ürün mutlaka gümrükten geçer. Gümrük vergileri ve işlemleri ürüne, ürün miktarına, ürün fiyatına ve gönderilen ülkeye göre değişir. Biz bu sayfada sadece posta yoluyla gönderilen ve ticari ürün içermeyen gönderilerin gümrük işlemlerine ve vergilerine değineceğiz. Peki bir gönderi hangi şartlarda ticari ürün olarak kabul edilmez? Eğer gönderi:

  • Kişinin şahsi veya ailesinin kullanımına mahsus ise,

  • Gönderi aynı üründen en fazla iki adet içeriyor ise,

  • Toplam değeri 1.500 eurodan fazla değil ise,

  • Toplam ağırlığı 30kg'yi geçmiyor ise,

  • Kişinin son iki ayda teslim alacağı ilk veya yıl içinde alacağı beşinci gönderi ise ticari ürün olarak değerlendirilmez ve aşağıdaki şekilde vergilendirilir. (Gönderinin ticari ürün olarak değerlendirilmemesi için iki ayda en fazla 1 yıl, içinde en fazla 5 sipariş vermelisiniz)

Gümrükten Muaf Ürünler

Ürün bedeli 75 eurodan az olan ürünler gümrük vergilerinden muaftır ve gümrüksüz olarak adresinize kadar gelir. Örneğin 70 euroluk bir ürünü satın alıp 20 euro kargo öderseniz, ürüne ödediğiniz tutar 75 euroyu geçmediği için hiçbir gümrük vergisi ödemeden adresinize kadar gelir.

Ürününüzün gümrük vergilerinden muaf olması, gümrüğe tabi olmayacağı anlamına gelmez. Gümrük memurları gelen paketin içeriğini ve gönderinin gerçek kıymetini kontrol etmek isteyebilir ve bu maksatla ürünü denetleyebilir. Bu durumda bulunduğunuz ildeki PTT müdürlüğüne giderek 3 tl civarında masrafı ödeyerek ürünü alabilirsiniz. Bazı illerde bu ücreti kapıda ödeme imkanını da sunuyorlar.

Sabit Gümrük Vergisine Tabi Ürünler

Fiyatı 75 euro ile 1.500 euro arasında olan ürünler için tek ve sabit oranda gümrük vergisi ödenir. Bu vergi oranı Avrupa Birliği'ne üye ülkelerden gelen ürünler için %18, diğer ülkelerden gelenler için ise %20'dir. Burada vergilendirme oranına kargo ücreti dahil değildir. Örneğin Amerika'dan aldığınız 1.000 euroluk bir ürünü getirmek için 400 euro kargo dediğinizi düşünelim. Bu durumda %20'lik vergiyi sadece 1000 euro için ödersiniz.

Ticari Ürünler

Yukarıda açıkladığım gümrük vergileri ticari olmayan ürünler için geçerlidir. Eğer aldığınız ürünün değeri 1500 eurodan fazlaysa, paket içerisinde aynı üründen 2 taneden fazla varsa veya gelen paket 30 kg'den ağırsa ticari ürün olarak değerlendirilir. Bu durumda ürünlerinizi almak için gümrük komisyoncusu tutmanız ve ürün değerinin ortalama olarak %50'si civarında vergi ödemeniz gerekir.

Uyarılar

Bazı ürünlerin ithalatı yasak olup bazı ürünlerin ithalatı izne tabidir. İthali izne tabi olan veya yasak olan ürünler tek bir yasal düzenlemede belirtilmediği için tam olarak hangi ürünlerin yasak veya izne tabi olduğunu bilmiyorum. Bildiklerim ise aşağıdadır.

İthali Yasak Olan Ürünler: Cep telefonu, uyuşturucular, ateşli yivli setli silahlar, gece görüş dürbünleri

İthali İzne Tabi Ürünler: Gece görüş ve mesafe ölçme özelliği olmayan dürbünler, tüfek dürbünü, çakı, havalı tüfek

(Bunlar dışında radyo özelliği olan ürünler için ek olarak TRT bandrolü alınması gerektiğini okumuştum. Radyo özelliği olan bir ürün getirtmediğim için bu konuda bilgim yok. Konu hakkında bilgi sahibi olursam bu bölümü güncelleyeceğim.)

Posta yoluyla gelen ürünlerin gümrüklemesi ile ilgili düzenlemeler sık sık değiştirilmektedir. Bu değişiklikleri hemen farkedip sitemi güncelleyemeyebilirim. Bunun farkında olmanız ve siparişiniz öncesi gümrük kanunlarında değişiklik olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

Tavsiye Ürünler

Bilgi

Gizlilik Politikası

Layout by Rocket

Website Templates